Čo dokážu holé vety: Mama má Emu. Ema má mamu.

Autor: Svetlana Filipová | 5.4.2011 o 18:10 | (upravené 25.4.2011 o 1:43) Karma článku: 6,10 | Prečítané:  1637x

Tieto dve holé vety prečítal každý prvák. Aspoň tie dve. Nakoniec i ten, čo bol prvákom hneď trikrát a deväťročenku opustil ako piatak. Nielen v neštandardnej dĺžke štúdia a netypickom čísle konečného ročníka predčil svojich spolužiakov. Bol sám o sebe výnimočný. Veď bol o hlavu vyšší, o dekády kvocientu nižší, o oktávu hrubší a o svoju triedu slabší. A vynikal aj vďaka tomu, že si doprial možnosť nechať si veci vysvetliť nielen raz a hr hr hr.

Darmo, opakovanie je matkou múdrosti (a hlúpostí jej otcom). Úpenlivé čítanie formou hlasného spájania piatich slabík holej vety za výdatnej pomoci posúvajúceho sa prsta po šlabikári prinieslo ovocie. Do jeho (ne)vedomia sa nezmazateľne vrylo, že mama a Ema k sebe patria.

Ale možný výklad posolstva týchto dvoch viet nie je len jeden. Tak ako nie je národnosť, farba, jazyk, etnikum, tradícia len jedna jediná. Vďaka, Tebe!, za tú rôznorodosť. Inak by sme upadli v prach z nudy.

Tak môžeme pozorovať, že opakovanie holých viet prstami môže byť inšpiratívne. Až natoľko, že spájaním holého a údov čítajúceho možno zhmotniť napísané. A to dokáže len odhodlaný, nebojácny, rozvážny, zodpovedný a uvedomelý čLÓVEk. Ktorý chce šíriť posolstvo sprostredkované vzdelaním.

Treba oceniť vôľu vzdelávať sa formou opakovania. A hlavne snahu aplikovať naučené do praxe. Plniac si popritom povinnú školskú dochádzku. Koľký to prínos pre spoločnosť. Čert ber teoretikov, u ktorých skutek utek. Prax je dôležitá! Škola hrou a naučené hneď overiť.

Mama má Emu. Ema má mamu.

A prejde len pár rokov po dočítaní týchto viet tretíkrát-prvákom a napísané je zhmotnené, len čo je piatak. A potom už len zhmotňuje a zhmotňuje a prináša spoločnosti svoj prínos. Veď tak učiteľka Móreová v škole všetkých učila:

„Mama má Emy. Emy sú mamy."

 

Sve.filipova,

ktorá odkazuje, že napísané treba brať s rezervovanou rezervou patriacej k slobode prejavu a rôznym podobám sati(ne)humoru. Ak je niekto dotknutý, či pohoršený, nech príjme úprimné ospravedlnenie a zohľadní možnosti autorky limitovanej jej vlastným ordinary casual wannabe intelektom.ženským. Ako veriaca neviery stále verí v rovnosť šancí a tomu, že resocializácia nie je utopická fikcia.

 

PS:

„Ako najvyššia v triede počnúc prvým ročníkom ZŠ vzdelávaná v poslednej lavici, týmto zdravím Mira H., Dezidera P. a Sylviu D.. Sediac za mojím chrbtom mi boli veľmi milými spoločníkmi až do piateho ročníka. Sylvia sa stala neočakávane EMO-mamou, tak nemohla pokračovať v štúdiu. Miro s Deziderom sa statočne držali. Boli to slabší žiaci bez túžby zhmotniť napísané už v poslednom piatom ročníku. Ale nielen pre tento neprínos spoločnosti boli sympatickí. A na ich obranu, nevyrušovala som ich pri procese edukácie, ani nezacláňala výhľad na tabuľu. Len občas niečo nezrozumiteľne slovenské po učiteľke zopakovala a vpravo-vľavo sa ukláňala pri desaťminútovkách.matematických a diktátoch.slovenských."

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?